Szachowa Vistula
Komputerowe Programy szachowe

SCID - Shane's Chess Information Database

Program do przeglądania i gromadzenia partii szachowych w formacie pgn i własnym.
Scid vs. PC wersja programu rozwijana przez Stevena Atkinsona.
Crafty silnik szachowy autorstwa Roberta Hayata
Zbiór partii wchgames.zip (371kB) z meczów o szachowe mistrzostwo świata. Archiwum zawiera bazę w formacie Scid w postaci trzech plików, które należy rozpakować do wybranego miejsca i następnie otworzyć w programie Scid.
Photos.zip (1MB) plik ze zdjęciami czołowych szachistów, zawartość archiwum należy skopiować do katalogu c:\Program Files\scid\bin\ - w przypadku systemu unix/linux kopiujemy do katalogu .scid w katalogu domowym.
books.zip (2,6MB) trzy pliki zawarte w archiwum - book.bin, bookc.bin, books.bin zawierają bibliotekę debiutową dla programu Crafty. Archiwum należy rozpakować do katalogu zawierającego program Crafty

Gramy na serwerze internetowym.

Świetną rozrywką jest gra poprzez sieć internet z innymi, często bardzo od nas oddalonymi szachistami. Dobrym miejscem do takiej gry jest darmowy serwer http://www.freechess.org/
Można skorzystać z okna logowania, ale przeglądarka internetowa musi obsługiwać pluginy javy. Łatwiejsze i oferujące większe możliwości jest zainstalowanie programu Winboard lub Xboard (dla linuks/unix). Program odnajdziemy pod adresem http://www.tim-mann.org/xboard.html i bez trudu zainstalujemy. W przypadku systemu windows program instaluje się w katalogu c:\Program Files\Winboard. Następnie odszukujemy w menu systemowym program Winboard i wybieramy opcję freechess.org. Otwierają sie dwa okna, jedno zawiera szachownicę, drugie planszę logowania do serwera freechess.org. Na stronie internetowej możemy zarejestrować się. podając adres konta e-mail.
Po udanej rejestracji i otrzymaniu hasła dostępu do swojej skrzynki pocztowej wprowadzamy te dane na planszy logowania. Na szczęście rejestracja nie jest konieczna, wystarczy wpisać jakiś przydomek i nacisnąć enter. Na planszy pojawi się dużo informacji. Dla nas najważniejsza jest możliwość gry.

Podstawowe informacje i komendy.

Możemy przyjmować wyzwania lub sami je rzucać. Przyjęcie wyzwania 'accept', rzucenie wyzwania 'seek', można do tego dodać czas rozgrywki np 'seek 5' oznacza partię 5 minutową, a nawet przedział rankingu np 'seek 10 0 r 2000-2300'. Ranking jest wyliczany tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Dodatkową atrakcją jest możliwość zapisywania się do turniejów.

http://www.vistula.linuxpl.eu

e-mail

Copyright Adam Umiastowski & Tomasz Lissowski 2020
Pismo utworzone dnia 26-12-1997