Felietony
ZAMĘT NA OLIMPIE 2001

     Sytuacja w światowej czołówce gmatwa się coraz bardziej. Naśladując Kasparowa mistrzyni świata Zsuzsa Polgar wypowiedziała posłuszeństwo światowej federacji FIDE. Mieszkająca w USA węgierska szachistka odrzuciła wyznaczony przez federację termin (3 - 27 lipca 2001) rozegrania meczu w obronie tytułu z Chinką Xie Jun.

     W opublikowanym na łamach prasy liście Polgar stwierdziła, że decyzje FIDE łamią zasady ustalone przez tę organizację. Węgierka nie chciała grać w Chinach, nie godziła się na start tuż po urodzeniu dziecka, nie odpowiadał jej ponadto zbyt mały (100 tys. USD) fundusz nagród. Zapowiedziała, że "bierze sprawy we własne ręce" i zagra mecz o mistrzostwo świata ze swoją siostrą Judit, najwyżej sklasyfikowaną kobietą na światowej liście rankingowej.

     Argumentacji Zsuzsy Polgar nie można odmówić sensu, ale jej pomysł "prywatyzacji" tytułu mistrzowskiego nie budzi entuzjazmu. Nie ma ona ani charyzmy ani wyników sportowych Kasparowa, a jeśli nie odpowiadają jej porządki w FIDE, powinna zrzec się tytułu i grać ze swą genialną siostrą jako osoba prywatna.


http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional