Felietony
ROBERT ZNÓW MOCNY

     Miłośnicy szachów z napięciem czekają na kolejne meldunki z super-turnieju w Wijk aan Zee (Kasparow znowu w formie!), lecz tymczasem warto donieść o udanych występach Polaków. Na Bermudach występuje dwóch reprezentantów Polonii Plus GSM Warszawa: Bartłomiej Macieja i Paweł Blehm. Ten pierwszy gra w sześcioosobowym turnieju "A" i po czterech rundach znajdował się na prowadzeniu wraz z Brazylijczykiem Vescovi (po 3 pkt). Nasi szachiści powinni jednak uważać na rekiny, których nie brakuje w tamtejszym morzu.
     W Linares (Hiszpania) kilka dni temu zakończył się wielki turniej otwarty o nazwie VIII Annibal Open. Pierwsze dwa miejsca podzielili Sturua (Gruzja) i Bacrot (Francja), zaś znakomitą czwartą lokatę zajął gdańszczanin Robert Kempiński, nie mieszczący się przed startem nawet w pierwszej dwudziestce pod względem posiadanego rankingu. 
     Pan Robert należy do rocznika 1977, z którego wyszło aż trzech polskich arcymistrzów: Kamiński, Macieja i właśnie Kempiński. Odnotował on liczne sukcesy międzynarodowe jako junior, zdobywał medale na mistrzostwach Europy i świata, ale ostatnie lata były mniej udane. Być może przyczynił się do tego fakt, iż w odróżnieniu od kilku przedstawicieli tego samego pokolenia szachistów nie miał Kempiński wsparcia w mocnym kolektywie; klub "Gedania" Gdańsk, którego był wychowankiem, zniknął bez śladu ze sportowej sceny, a następny jego klub (z Lublina) nie miał solidnych podstaw finansowych.  
     Jednak już podczas jesiennej olimpiadzie szachowej w Stambule Kempiński odzyskał dawny wigor i obok Bartosza Soćki był podporą drużyny. Jego główną siłą jest pomysłowość w grze środkowej i stałe poszukiwanie inicjatywy. Kempiński umie bronić się w trudnej pozycji i przy sprzyjającej okazji przejść do zaskakującego kontrataku. Oto decydująca faza jego partii z silnym przeciwnikiem ze Szwajcarii:
Kempiński - Milov
Linares 2001

Kempiński-Milov

29.Ha5 f5 30.Ge5 Wd7 31.Hc5 W:d1+ 32.W:d1 Hf7 33.Wc1 Sf6 34.H:c4 Sd5 35.Wg1 g6 36.Hd4 Wc8 37.h5 Wc6 38.h:g6 W:g6 39.Wc1 Hb7?! (39...Sb6) 40.Wd1 Se7? 41.Hc4+ 1-0.

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional