Felietony
STREFA KOBIET

     W Ostrawie na Morawach w ostatniej dekadzie maja odbył się turniej strefowy kobiet. O cztery premiowane awansem miejsca konkurowało niemal 30 zawodniczek z Bułgarii, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Delegacja polska była wyjątkowo mocna i każda z piątki naszych arcymistrzyń mogła liczyć na czołowe miejsca, pierwszego nie wyłączając. Jednak miejsca na podium dla wszystkich nie starczyło.

  1. 1. Peptan C. Rumunia 6,5/9
  2. 2. Voiska M. Bułgaria 6
  3. 3. Lakos N. Węgry 6
  4. 4. Zielińska M. Polska 6
  5. 5. Dworakowska M. Polska 6

     Pozostałe Polki (Bobrowska, Radziewicz i Brustman) z dorobkiem 4,5 pkt zajęły miejsca 13-15, ponosząc przy tym znaczne straty rankingowe.
     Zawodniczki, które podzieliły miejsca 2-5, dnia 30 maja rozegrały tie-break czyli turniej kołowy tempem 30 minut na partię. Najsłabsza okazała się Margarita Voiska i odpadła. Marta Zielińska i Joanna Dworakowska zakwalifikowały się, po raz pierwszy w życiu, do turnieju międzystrefowego. Brawo.
     Niespodziankę stanowi zaledwie 14. lokata mistrzyni Polski Iwety Radziewicz, która poniosła trzy kolejne porażki w rundach 4-6, tracąc tym samym wszelkie szanse na dobre miejsce. Agnieszka Brustman grała niepewnie na starcie, zaś Monice Bobrowskiej zabrakło sił na udany finisz (1 z 4 partii). W wywiadzie udzielonym niedawno redaktorowi Gawlikowskiemu z "Gazety Wyborczej" arcymistrzyni Bobrowska wspominała, że jeździ z turnieju na turniej, nie mając czasu ani na poważniejsze przygotowania w domowym laboratorium ani na wypoczynek. W przypadku turnieju strefowego, otwierającego drogę do dalszej walki o tytuł mistrzyni świata, metoda "treningu startowego" nie sprawdziła się.
Zielińska - Vajda
Ostrawa 1999

Zielinska - Vajda

18. S:f7! (typowe uderzenie w pozycjach z izolowanym pionem w centrum)
18...H:d4 (prowadzi do przegranej końcówki; należało "sprawdzić" rywalkę, przyjmując ofiarę)
19. G:e6 H:d3 20. S:f6+ G:f6 21. Se5+ Kh8 22. S:d3 Wcd8 23. Sc5 Ga8 24. Gc3 Sd4 25. Kf1 i białe zrealizowały przewagę piona 1:0.

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional