Felietony
NOWE KSIĄŻKI WYDAWNICTWA "PENELOPA"

     Pan Jerzy Moraś, szef wydawnictwa szachowego "PENELOPA", powiadomił nas o mających się ukazać niebawem na rynku nowych pozycjach książkowych, wartych, jak sądzimy, uwagi czytelników.
     A) Mistrzyni międzynarodowa Mirosława Litmanowicz napisała książkę przeznaczoną dla młodszych czytelników, a poświęconą problematyce rozgrywania początkowej fazy partii szachowej. "Debiuty otwarte" tej autorki, która specjalizuje się w literaturze dla młodego pokolenia szachistów, będą kosztowały w sprzedaży detalicznej 20 złotych.
     B) Mistrz międzynarodowy Krzysztof Pytel, dwukrotny mistrz Polski i wielokrotny olimpijczyk, opracował niewielką książeczkę poświęconą życiu i twórczości czwartego mistrza świata. "Aleksander Alechin", bo taki tytuł nosi nowa praca mm. Pytla, jest już dostępna w sprzedaży. Cena 12 złotych.
     Biografia Alechina zajmuje niewielką część książki Pytla, który nacisk położył na ukazanie najlepszych partii (jest kilkanaście miniatur!), kombinacji i końcówek. Dłuższa recenzja książki "Aleksander Alechin" ukaże się w najbliższym numerze miesięcznika "Panorama Szachowa".
     C) Najpłodniejszy z polskich autorów szachowych, mieszkający w Dortmundzie mistrz międzynarodowy Jerzy Konikowski proponuje czytelnikom: "Sprawdź swoją siłę w końcówkach pionkowych"! W dobrze znanej postaci książki - zbioru testów Konikowski, doświadczony szkoleniowiec, wykłada w systematyczny sposób teorię i praktykę końcówek z udziałem króli i pionów. Po sprawdzeniu poprawności rozwiązań czytelnik przyznaje sobie punkty, które zsumowane pozwalają ocenić siłę gry w tej fazie partii szachowej. Książka powinna okazać się cenną pomocą dla klubowych instruktorów i trenerów.
T.L.

http://szachowavistula.pl/vistula

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional