Felietony
Dni szachów w Griesheim 2002

     Turniej II Unilog-Integrata Griesheim 2002
Przez 9 dni w Griesheim przy Darmstadt będą gościły wyczynowe szachy. 20 zawodników z 6 krajów zmierzy się siłami w ramach Drugiego Turnieju firmy Unilog. Turniej arcymistrzowski osiągnął kategorię XII FIDE (średni ranking 2530) - jest to poziom, jakiego w turnieju kołowym w Hesji dawno już nie oglądano. Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym turniej, którego zwycięzcami byli GM Owczynnikow z Ukrainy oraz B. Grabarczyk z Polski, miał kategorię X.
     Na czele tegorocznej listy startowej widzimy znanego arcymistrza Igora Gleka (Niemcy) z imponującym rankingiem 2600. Dalej idą arcymistrzowie Robert Ruck (Węgry) oraz Robert Kempiński (Polska), których rankingi są już wyraźnie mniejsze. Arcymistrzowie Roland Schmaltz i Arkadij Naiditsch to przedstawiciele nowej generacji, z którą Niemiecki Związek szachowy wiąże poważne nadzieje. Zwłaszcza Naiditsch, najmłodszy arcymistrz niemiecki, będzie obserwowany ze szczególnym zainteresowaniem.
     Z piątką arcymistrzów klingi skrzyżuje pięciu mistrzów międzynarodowych, walczących o normę arcymistrzowską. Wśród nich widzimy Artura Jakubca i Mirosława Grabarczyka (obaj z klubu Schachverein Griesheim), Genadija Ginsburga (SV Hofheim), Siergieja Galduntsa (SC Moerlenbach) - cała czwórka aktywnie uczestniczy w życiu szachowym południowej Hesji) - oraz Leonida Milowa z Ukrainy.
     Odbywający się równolegle turniej poboczny ma V kategorię FIDE. Istnieje możliwość wypełnienia normy na tytuł mistrza międzynarodowego. Wśród startujących widzimy nazwiska posiadaczy tego tytułu: Jurij Boidman (Andernach), Siergiej Krowoszej (Ukraina) i Bogdan Grabarczyk (Polska); ten ostatni od lat reprezentuje klub SV Griesheim, a w roku ubiegłym w 1. Turnieju Unilogu zajął drugą lokatę. Zagrają też mistrzowie FIDE Krystian Jędryczka (Polska), Lothar Schnitzspan (SV Oberursel), Enrico Marchio (Sfr. Schoeneck), Christian Schramm (Obernau) i Kai Wornath (Schott Meinz). Dobrych wyników można też oczekiwać od nie posiadających jeszcze tytułów Rolanda Koehlera, podpory klubu z Griesheim w rozgrywkach Oberligi, oraz Jiriego Jirki, młodego obiecującego gracza z Pragi.
     Turniej będzie sędziować Vsiewołod Kazakiewicz z Wiesbaden, sędzia klasy międzynarodowej. Będą mu pomagać sędziowie Holger Bergmann i Frank-Juergen Greger. Pomieszczenia w Burgerhaus St. Stefan i Georg-August-Zinn-Haus wydają się adekwatne do rangi wydarzenia i powinny okazać się wygodne zarówno dla widzów, jak i dla aktorów. Śledzenie partii będzie możliwe za pośrednictwem internetu na stronie sponsora czyli firmy Unilog: http://www.inilog-integrata.de.
     (skrócony tekst Holgera Bergmanna)

http://szachowavistula.pl/vistula/

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional