Felietony
BEZ SUKCESU W LAS VEGAS

     Po zakończeniu trzeciej rundy Mistrzostw Świata FIDE w Las Vegas, w których łączny fundusz nagród wynosi 3 miliony dolarów, na placu boju pozostało już tylko 16 szachistów, w tej liczbie Węgierka Judit Polgar. Reprezentanci Polski odpadli. Bartłomiej Macieja (Polonia Animex Warszawa) po wyeliminowaniu Szwajcara Milova trafił w 2. rundzie na Brazylijczyka Leitao i przegrał w stosunku pół do półtora. W tej samej rundzie do walki włączył się Michał Krasenkow (Stilon Gorzów) i po zaciętym boju pokonał sławnego angielskiego arcymistrza Anthony Milesa; przy remisie 1:1 zadecydowała dogrywka tempem 15 minut na partię plus 10 sekund premii za każdy ruch. Niestety w 3. rundzie Krasenkow przegrał 0,5:1,5 z młodym Rosjaninem Zwjagincewem i też pożegnał się z imprezą. Występ naszych szachistów w imprezie można ocenić na czwórkę z minusem.
     Wśród czołowej szesnastki graczy widzimy nazwiska stałych uczestników "cyrku Kasparowa" czyli tych arcymistrzów, którzy bez przerwy rywalizują ze sobą w super-turniejach niemieckich i hiszpańskich: Iwanczuk, Kramnik, Szirow, Adams, Topałow, Gelfand, Short, Polgar. Mocni zawsze pozostaną mocni, niezależnie od turniejowego regulaminu. Umiarkowaną niespodzianką jest obecność w pierwszej szesnastce Drejewa, Zwjagincewa, Akopiana i Georgiewa. NIespodzianką dużą - awans Movsesiana, Fedorowa i Nisipeanu. Mocno trzyma się "radziecka szkoła szachowa" czyli ex-reprezentanci ZSRR, którzy otarli się o dobrze jeszcze działający system szkolenia szachowego narybku przed przełomowym rokiem 1989.
     Ponownie ujrzano w akcji Gatę Kamskiego, który 3 lata temu obraził się na szachy i zabrał za studia. Kamski przegrał z Chalifmanem (Rosja), zainkasował premię startową w wysokości około 10 tysięcy USD i zniknął.
     W Las Vegas nawet na turnieju szachowym nie może zabraknąć hazardu. Bookmacherzy przyjmują zakłady, kto zostanie nowym mistrzem świata FIDE. Najwyższe notowania mieli Kramnik, Szirow i Adams.
Miles - Krasenkow
Las Vegas 1999

Miles - Krasenkow

Pierwszą partię z Anglikiem Krasenkow przegrał i w rewanżu musiał koniecznie wygrać czarnymi. W pozycji na diagramie nasz arcymistrz, który umiejętnie sprowokował Milesa do ostrej gry, ma już figurę więcej i efektownie kończy walkę:
36. d5?! W:c3! 37. b:c3 W:c3 38. d:e6 W:a3+ 39. Kb2 Wb3+ 40. Ka1 Hc7! (grozi 41...Hc3+) 41. Hd2 Wa3+ 42. Kb1 (lub 42.Kb2 Hb6+ i mat najdalej w 6. posunięciu) 42...Hb6+ 43. Hb2 Wb3 44. Wf2 H:e6 45. Wb5 W:b2+ 46. K:b2 Sf6 i czarne wkrótce wygrały.

http://szachowavistula.pl/vistula

e-mail

Valid XHTML 1.0 Transitional