Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


garri_kasparow

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
garri_kasparow [2013/02/21 22:32]
vistula
garri_kasparow [2013/02/21 22:33] (aktualna)
vistula
Linia 7: Linia 7:
 W meczu o tytuł mistrza świata stoczył bardzo długi, wyczerpujący pojedynek z [[anatolij_karpow|Anatolijem Karpowem]]. Mimo, że Karpow w meczu osiągnął przewagę 5-1 nie potrafił zdobyć szóstego, decydującego punktu i mecz po 36 partiach przerwał prezydent FIDE Florencio Campomanes, bez obopólnej zgody. Dla Kasparowa stan meczu 3-5 przy 40 remisach nie wyglądał korzystnie, jednak po serii zwycięskich partii Karpow nie potrafił już wygrać żadnego pojedynku, przegrał zaś trzy i wyglądał na wyczerpanego. Decyzją FIDE mecz uniewazniono i do kolejnego meczu doszło rok później, tym razem Kasparow wygrał 5-3 przy 16 remisach. ​ W meczu o tytuł mistrza świata stoczył bardzo długi, wyczerpujący pojedynek z [[anatolij_karpow|Anatolijem Karpowem]]. Mimo, że Karpow w meczu osiągnął przewagę 5-1 nie potrafił zdobyć szóstego, decydującego punktu i mecz po 36 partiach przerwał prezydent FIDE Florencio Campomanes, bez obopólnej zgody. Dla Kasparowa stan meczu 3-5 przy 40 remisach nie wyglądał korzystnie, jednak po serii zwycięskich partii Karpow nie potrafił już wygrać żadnego pojedynku, przegrał zaś trzy i wyglądał na wyczerpanego. Decyzją FIDE mecz uniewazniono i do kolejnego meczu doszło rok później, tym razem Kasparow wygrał 5-3 przy 16 remisach. ​
  
-Garri Kasparow rozegrał jeszcze trzy mecze w obronie tytułu z Anatolijem Karpowem, za każdym razem utrzymując sie na tronie. Karpow był bliski odzyskania tytułu w 1987 roku, jednak nie zdołał wykorzystać szansy na wygranie partii i mecz zremisował.+Garri Kasparow rozegrał jeszcze trzy mecze w obronie tytułu z [[anatolij_karpow|Anatolijem Karpowem]], za każdym razem utrzymując sie na tronie. Karpow był bliski odzyskania tytułu w 1987 roku, jednak nie zdołał wykorzystać szansy na wygranie partii i mecz zremisował.
  
 W roku 1993 doszło do rozegrania meczu Garri Kasparow - Nigel Short poza jurysdykcją FIDE. Kasparow był założycielem organizacji zawodowych szachistów PCA i pod jej egidą rozegrał mecz w obronie tytułu wygrywając 12,5–7,5 z Nigelem Shortem. FIDE zdyskwalifikowała obu zawodników i rozpoczęła eksperymenty z regulaminem rozgrywek o mistrzostwo świata. W tym czasie Garri Kasparow był bezsprzecznie najsilniejszym szachista świata. W roku 1993 doszło do rozegrania meczu Garri Kasparow - Nigel Short poza jurysdykcją FIDE. Kasparow był założycielem organizacji zawodowych szachistów PCA i pod jej egidą rozegrał mecz w obronie tytułu wygrywając 12,5–7,5 z Nigelem Shortem. FIDE zdyskwalifikowała obu zawodników i rozpoczęła eksperymenty z regulaminem rozgrywek o mistrzostwo świata. W tym czasie Garri Kasparow był bezsprzecznie najsilniejszym szachista świata.
  
-W roku 2000 wybrał jako pretendenta młodego rosyjskiego szachiste Władimira Kramnika i rozegrał z nim mecz przegrywając 0-2 przy 14 remisach. Przez pięć kolejnych lat Kasparow dominował w szachach światowych wygrywając czołowe turnieje, jednak w 2005 roku ogłosił koniec sportowej kariery.+W roku 2000 wybrał jako pretendenta młodego rosyjskiego szachiste ​[[wladimir_kramnik|Władimira Kramnika]] i rozegrał z nim mecz przegrywając 0-2 przy 14 remisach. Przez pięć kolejnych lat Kasparow dominował w szachach światowych wygrywając czołowe turnieje, jednak w 2005 roku ogłosił koniec sportowej kariery.
garri_kasparow.txt · ostatnio zmienione: 2013/02/21 22:33 przez vistula