Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


garri_kasparow

Garri Kasparow

(ur. 13.04.1963)

Szachista rosyjski, szachowy mistrz świata w latach 1985 - 2000. Karierę międzynarodową rozpoczął w 1979 roku, jeszcze jako junior. Kasparow robił bardzo szybkie postępy i już w cyklu rozgrywek o mistrzostwo świata w 1983 roku pokonał kolejno Bielawskiego, Wiktora Korcznoja i Wasylija Smysłowa.

W meczu o tytuł mistrza świata stoczył bardzo długi, wyczerpujący pojedynek z Anatolijem Karpowem. Mimo, że Karpow w meczu osiągnął przewagę 5-1 nie potrafił zdobyć szóstego, decydującego punktu i mecz po 36 partiach przerwał prezydent FIDE Florencio Campomanes, bez obopólnej zgody. Dla Kasparowa stan meczu 3-5 przy 40 remisach nie wyglądał korzystnie, jednak po serii zwycięskich partii Karpow nie potrafił już wygrać żadnego pojedynku, przegrał zaś trzy i wyglądał na wyczerpanego. Decyzją FIDE mecz uniewazniono i do kolejnego meczu doszło rok później, tym razem Kasparow wygrał 5-3 przy 16 remisach.

Garri Kasparow rozegrał jeszcze trzy mecze w obronie tytułu z Anatolijem Karpowem, za każdym razem utrzymując sie na tronie. Karpow był bliski odzyskania tytułu w 1987 roku, jednak nie zdołał wykorzystać szansy na wygranie partii i mecz zremisował.

W roku 1993 doszło do rozegrania meczu Garri Kasparow - Nigel Short poza jurysdykcją FIDE. Kasparow był założycielem organizacji zawodowych szachistów PCA i pod jej egidą rozegrał mecz w obronie tytułu wygrywając 12,5–7,5 z Nigelem Shortem. FIDE zdyskwalifikowała obu zawodników i rozpoczęła eksperymenty z regulaminem rozgrywek o mistrzostwo świata. W tym czasie Garri Kasparow był bezsprzecznie najsilniejszym szachista świata.

W roku 2000 wybrał jako pretendenta młodego rosyjskiego szachiste Władimira Kramnika i rozegrał z nim mecz przegrywając 0-2 przy 14 remisach. Przez pięć kolejnych lat Kasparow dominował w szachach światowych wygrywając czołowe turnieje, jednak w 2005 roku ogłosił koniec sportowej kariery.

garri_kasparow.txt · ostatnio zmienione: 2013/02/21 22:33 przez vistula